Mariusz Bartosik's website

Graphics programming, demoscene and book reviews

This review is in Polish, just like the book. You can try to translate it to English.

Wyspa łza

Wyspa Łza

Joanna Bator

PublisherZnak
Published2015-01-12
ISBN9788324033881
FormatEbook
Print pages304
Genre

Wspomnienia z wycieczki na Sri Lankę zmodyfikowane przez fantazję obudowaną metaforami. Fabuła jest oparta na tkaniu treści pomiędzy “zahaczkami” – drobnymi szczegółami wydarzeń, których doświadczyła autorka.

Reklamowany wątek poszukiwania Sandry Valentine, amerykanki, która “znikła bez śladu” na wyspie, okazuje się trzecioplanowym. Jest tylko pretekstem do retrospekcji na własne życie i odkrywania swojej “mrocznej bliźniaczki”. Opowieść jest pełna wspomnień postaci, w których mogą rozpoznać się bliscy i znajomi autorki. Dowiadujemy się, że alter ego pisarki chciałaby mieć brata geja, że jeden z kochanków dusił ją podczas seksu, że w tym mieście piła kawę, a w tamtym biegała. Z przerażeniem śledzimy jej cierpienia gdy, jako wegetarianka, dostaje w curry kawałeczek mięsa. Prawie umiera, więc jako ateistka, chwyta się w rozpaczy nad sedesem modlitwy litanią do wieży z kości kurczaka…

Być może to całe wymieszanie rzeczywistości z fikcją było efektem ogarnięcia przez szaleństwo, które ponoć spotyka odwiedzających wyspę (jak Witkacego). Osobiście nie ciekawi mnie, co autorka znalazła w pociągu, co paliła na dachu, a gdzie wyrzuciła srebrną bransoletkę. Co mnie jednak zaintrygowało, to bardzo długie zdania. Postanowiłem więc rzucić na książkę trochę magicznych formułek, oczywiście na zlecenie czarownika z Negombo. Hator, hator, hator: najdłuższe zdanie ma 164 wyrazy (1071 znaków). Dla przykładu, tekst tej opinii składa się z 303 wyrazów. Średnia długość zdania to 27 wyrazów. 75% zdań ma ich 15 lub więcej. Autorka najbardziej lubi zdania 29 wyrazowe (70 sztuk). Najdłuższy wyraz: pszyszczychrząszczysięwybłyszczył (?). Gdyby publikować tę książkę przez Twitter’a, tylko 860 z 2219 zdań by się tam zmieściło. Średni czas potrzebny na przeczytanie całości: ok. 5 godzin, 18 minut.

Anna Karr, mroczna bliźniaczka Sandry Valentine jest bohaterką następnej powieści, “Rok królika”. “Wyspa” jest zapiskami z procesu tworzenia, obiecanym kiedyś czytelnikom przybliżeniem warsztatu. Jakkolwiek nie można odmówić autorce talentu, tym razem jednak brakuje ciekawej treści. Książka dla największych fanów pisarki oraz lubiących żyć życiem innych.

Avatar

Written by Mariusz Bartosik

I’m a software engineer interested in 3D graphics programming and the demoscene. I'm also a teacher and a fan of e-learning. I like to read books. In spare time, I secretly work in my lab on the ultimate waffles with whipped cream recipe.

Comments

Leave a Reply

Required fields are marked *. Your email address will not be published. You can use Gravatar to personalize your avatar.

Allowed HTML tags: <blockquote> <a href=""> <strong> <em> <pre> . Use [code lang="cpp"] and [/code] for highlighted code.